Web sitemiz yayıncılıkta dördüncü yılına girdi..

NEÜ – Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümümüz, üniversitenin kurumsal web sitesi dışında kendine ait bir web sitesi tasarlamış ve dört yıldır sanal ortamda yayınlarını sürdürmektedir.

Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Yeşil tarafından kurulan ve öğrencilerimizle yapılan işbirliği ile yayınları sürdürülen site kendi alanında bir ilk olma özelliğini taşımaktadır.

Bu konu ile ilgili olarak gazetemiz NEÜ HABER’e açıklamalarda bulunan Yeşil,  “Dört yıl önce kurulan bölümümüz emsalleri arasında bir ilki gerçekleştirerek kendine ait bir web sitesine sahip oldu. Bu site öğrencilerin öğretim üyeleriyle bağlantı kurabileceği, kendilerinin yaptıkları haber ve grafik tasarım çalışmalarını yayınlayabileceği bir sanal platform olmuştur” dedi.

Sitenin, kendi adını taşıyan bir domain adı olan halklailiskilervereklamcilik.com ‘a sahip olmasının da ayrı bir özellik olduğunu belirten Yeşil, bu özellik sayesinde Google’da  “halkla ilişkiler” , “reklamcılık”  ya da “halkla ilişkiler ve reklamcılık” kelimeleri  ile yapılan aramalarda hep üst sıralarda  gösterildiğini, bunun da bölümümüzün emsallerinden çok daha fazla tanınmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

Yeşil, sitenin  yüksek web teknolojsinin  ulaştığı son yenilikleri taşıyan  ve CNN International ‘ın da içinde bulunduğu dünyanın dört bir tarafında  yüzlerce kişi ve kurum tarafından tercih edilen  temaları kullandığını söyledi.

Bu açıklamalardan sonra web sitesinin içeriği ile ilgili olarak sorduğumuz bir soru üzerine Yeşil şu bilgileri verdi:

“Sitemizin incelenmesinden de anlaşılacağı gibi,  öğrencilerin grafik tasarımı ve gazetecilik derslerinde ders kitabı veya kaynak kitap olarak  kullanacakları 40 adet  e-kitabın yer aldığı bir sanal kütüphane  yer almaktadır.  Ayrıca bu dersler ile ilgili çok sayıda eğitici video da yine sitemizde e-kaynaklar bölümünde yayındadır.

Bunun yanında dört yıldır http://halklailiskilervereklamcilik.com  adresinde yayınlarını sürdürmekte olan web sitemizde kendi üniversitemiz  ve  diğer üniversitelerde meydana gelen gelişmeler ve yapılan önemli etkinliklere yer verilmektedir. Sitemizde ayrıca öğrencilerimizin dört  yıl boyunca Bilgisayar Destekli Grafik Tasarımı derslerinde  yaptıkları tasarım çalışmaları arasından seçilen tasarımlardan oluşan bir sanal tasarım sergisi de yayında bulunmaktadır. Sitemizin Facebook, Twitter, My Space ve You Tube’da da sayfaları da ilgili adreslerde yayındadır, bu sayfalara da web sitemizdeki bağlantılar aracılığyla ulaşılabilir.”

Sitemize bağlı olarak  40 öğrenci web sitesi yayında

Bölüm öğrencilerine  Grafik Tasarım ve Web Tasarım derslerini  veren Yeşil , uygulamalı olarak yapılan bu derslerde yapılan çalışmalar konusunda kendisine yönelttiğimiz bir soruyu da şu şekilde cevaplandırdı: “ Birinci ve ikinci  sınıflarda Bilgisayar Destekli Grafik Tasarımı dersleri veriyoruz. Bu sınıflarda  Adobe Photoshop programı ile Reklam Tasarımı, Quarkxpress programı ile de gazete –dergi sayfa tasarımı çizme çalışmaları yapıyoruz.  Bölümümüzün üçüncü sınıflarında ise Web Tasarım derslerinde  web sitesi tasarımı uygulamaları yapıyoruz. Bu dersler sırasında her öğrencimiz kendi web sitesini yapmaktadır.  İki yıl önce başlatılan bu uygulama sonucunda 60 öğrencimiz kendine ait web sitesi kurmuştur. Bunlardan 49 tanesi halen yayındadır. Öğrencilerimizin bu derslerde yaptıkları kişisel web siteleri, bölümümüz web sitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık   adına kurulan bir network üzerinden yayın yapmaktadır.   Bunlardan ayrı olarak, gazetemiz NEÜ HABER’e ait bir web sitesi de  bölüm sitemizde içinde kurulu network üzerinden yayın yapmaktadır.

Haber ve Fotoğraflar: Remziye Kaya – Havva Mayış – Ali Kutbay

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş