Temel Fotoğrafçılık son uygulama dersi Beyşehir’de yapıldı

 Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü 1.sınıf öğrencilerinin öğrendikleri bilgilerini gerçek ortamda uygulayabilmeleri amacıyla Beyşehir’e yapılan gezi, havanın serin ve yağışlı olmasına rağmen katılan herkesi memnun etti.

Uygulama dersine bölümümüz 1.sınıf öğrencilerinin yanı sıra Sanat Tarihi 2. sınıf öğrencileri de katıldı.

Beyşehir’de bulunan Eşrefoğlu Camisi ve onun etrafındaki diğer tarihi mekanların çekimini yapan öğrenciler, daha sonra çekimlerini Beyşehir Gölü çevresinde sürdürdüler. Saat 12.00 sularında Yaka Manastır adı verilen ormanlık ve piknik alanına varıldı ve bir süre daha çekimlere devam edildi.

Bu arada, öğrenciler, Konya’dan getirdikleri yiyecek ve içecekleriyle piknik sofralarını hazırladılar. Neş’eli bir ortamda yenilen öğle yemeğinin ardından çaylar içildi ve Konya’ya dönüş için otobüse binildi.

Dönüş yolculuğu sırasında, Temel Fotoğrafçılık dersi kapsamında öğrencilerin teorik ve uygulamalı olarak geliştirilmeleri amaçlandığını ifade eden Temel Fotoğrafçılık Dersi Hocası Doç. Dr. Yasin Bulduklu, “İlk beş hafta fotoğraf, çekim teknikleri, tanıtım ve fotoğrafçılık, halkla ilişkiler ve fotoğrafçılık konularında teorik düzeyde eğitim verilmektedir. Altıncı haftadan sonra öğrenilen bilgilerin alanda uygulanması için Konya’da bulunan kültürel ve turistik alanlarda fotoğraf çekimleri yapılmaktadır. Ayrıca Konya çevresinde yer alan diğer bazı tarihi ve turistik merkezlerde de benzer uygulamalar yapılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Bulduklu, Beyşehir’de yapılan bu son uygulama gezisi ile ilgili olarak gazetemiz NEÜ’ye yaptığı açıklamada, “Sadece teorik bilgi verip düz bireyler yetiştirmek yerine bu bilgilerin yanısıra hem eğlenip hem öğrenmeyi amaçlayan bir uygulamayla ders daha eğlenceli hale getirildi. Bugünkü Temel Fotoğrafçılık dersimiz sırasında bir çok fotoğraf çekildi ve ileride öğrencilere faydalı olacak yeni teknikler öğrenildi. Bunun sonucunda kaliteli fotoğraflar ortaya çıktı. Bu uygulamamızın da açıkça gösterdiği gibi, başarının tek sırrı, çok çalışmak değil doğru yerde doğru çalışmaktır” şeklinde konuştu.

Uygulama dersine bölümümüz 1.sınıf öğrencilerinin yanı sıra Sanat Tarihi 2. sınıf öğrencileri ve Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Yeşil, araştırma görevlileri Büşra Küçükcivil ve Mehmet Emin Satır da katıldı. Son ders sırasında çekilen yüzlerce fotoğraflar içinden uygun görülenlerin 2017-2018 öğretim yılı açılışında sergilenmesi bekleniyor.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş