Ruhun ve bedenin gıdası sağlıklı beslenme

 

Sağlıklı bir yaşam için değişimlerin sadece belli süreliğine değil bir ömür boyu devam etmesi gerekmektedir.

Hareketsizlikten kaçınıp her gün düzenli egzersiz yapmalıyız. Böylece boya uygun vücut ağırlığınızı yaşam boyu koruyabiliriz.

Sporu ve sağlıklı yaşamı sadece bedenimiz için değil daha mutlu, daha dinç, daha enerjik olmak içinde hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz.

NEÜHABER-KONYA- Mine Merve Gön

Sağlıklı bir yaşam için hayatımızda neler değiştirmemiz gerektiğini ve bunların bize faydalarını diyetisyen ve antrenör Cansu Yeter ve antrenör Samet Kanat ile konuştuk. Antrönerler, sağlıklı bir yaşam için değişimlerin sadece belli süreliğine değil bir ömür boyu devam etmesi gerektiğini dile getirdiler.

Şüphesiz ki hepimiz için sağlıklı yaşamak ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak önemli olmuştur. Bunun için birçok yol deneriz fakat her insan vücuduna uygun sporu ve beslenmeyi yapmalıdır. Bunun için bir uzmana başvurmak yapılması gereken ilk adımlardan biridir. Kulaktan dolma bilgiler sağlığımıza yarar ye-rine bize zarar vermektedir.

Cansu Yeter, “Sağlıklı bir yaşam için kararlı ve iradeli olmak gerekir” diyerek sağlıklı bir beslenme ve yaşamın insana kazandıracağı faydaları şöyle sıraladı:

*Stresin azalmasına yardımcı olur.

*Bazı hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.

* Kişilerin kendilerine olan güvenini daha fazla, çevresiyle ve arkadaşlarıyla uyumunu daha iyi, ruhsal sağlıklarını daha dengeli ve düzenli hale getirir.

Cansu Yeter, bu amaca ulaşmak için şu kurallara uyulması gerektiğini bildirdi:

* Açlıktan ve fazla yemekten kaçınıp, yaşa, cinsiyet, yapılan aktiviteye ve içinde bulunduğumuz özel duruma ( gebe, emzikli, çocuk, genç) uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenmeliyiz.

* Hareketsizlikten kaçınıp her gün düzenli egzersiz yapmalıyız. Böylece boya uygun vücut ağırlığınızı yaşam boyu koruyabiliriz.

* Öğün atlamamak, günde üç ana öğün, mümkünse 1-2 ara öğün tüketmeliyiz.

* Günlük yağ tüketimimizi azaltarak, çok yağlı yiyecekleri yememeye özen göstermeliyiz.

* Günlük saf şeker tüketimimizi azaltmaya çalışmalıyız.

* Daha çok posalı yiyecekleri tercih etmeliyiz.

* Çok tuzlu yiyecekler yememeliyiz, daha az tuz kullanmamız gerekir.

* Yediğimiz, içtiğimiz yiyeceklerin mikroplar ve kimyasal maddelerden arındırılmış olmasına özen göstermemiz gerekmektedir.

* Stresten mümkün olduğu kadar kaçınmalıyız.

* Alkol kullanmamalı, sigara içmemeliyiz.

Cansu Yeter sporun sadece fiziksel değil ruhsal bakımdan da faydası olduğunu vurguladı. Sporu ve sağlıklı yaşamı sadece bedenimiz için değil daha mutlu, daha dinç, daha enerjik olmak içinde hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz dedi.

ARA ÖĞÜNLERİN ÖNEMİ

Sabah kahvaltı yapsak ta öğlene doğru bir acıkma hissi oluşuyor bu durum için Cansu Yeter’in önerisi öğünlerin atlanmaması dengeli ve sağlıklı beslenilmesidir. “Çalışan insanlarımızın çoğu sabah kahvaltı yapmadan işe gider ya da bir kahveyle öğünü geçiştirir. Fakat zamanımız olmadığı bahanesiyle yapılmayan kahvaltılar bizim güne başlarken almamız gereken kalsiyum,demir gibi temel kaynaklarımızı almamızı engeller. Bunun yerine sabah biraz daha erken kalkmak ve vücudu buna alıştırarak kahvaltı yapmak en sağlıklısı. Kişiler hayatına bunu yerleştirdiklerinde farkı kendilerinin farkedecektir” dedi.

Antrenör Samet Kanat ise hazır, paketlenmiş gıdalardan uzak durulması gerektiğine değindi:

Bu tür gıdalar, insana sadece o anlık tokluk hissi verir ve vücudumuzun ihtiyacı olmadığı halde bir çok zararlı şeyleri vücudumuza almış oluruz. Onun yerine sağlıklı bir ara öğün ya da eskiden olduğu gibi sefer tasıyla evden getirilmiş yemek daha sağlıklı ve daha yararlı olacaktır. Açlık hissedildiği zaman paketli gıdalara sarılmak yerine kuru meyve, ceviz ya da porsiyon şeklinde mevsim meyvelerinden tüketmek bizleri daha uzun süre tok tutar ayrıca ve daha ekonomiktir.

Dünyaya bir kere geliyoruz ve bu bedene ruha sahip çıkmalıyız. Bahanelerimiz çok fakat belki de zamanımız az. Bunun için kendimizi önemsemeli öğün atlamadan beslenmeli, spor yapmaya zamanımız olmasa da en azından yürüyüş yapmalı ve sağlıklı besinleri hayatımızın demirbaşı yapmalıyız”.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş