Konya’da Ramazan Coşkusu

Tüm yurdu baştan başa saran Ramazan iklimi, Mevlana’nın şehri Konya’da da huşu ile idrak ediliyor. Rahmet, bereket ve kurtuluş ayı olan Ramazan’ın, Konya’da bir başka güzel yaşandığını ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, “Belediye olarak, şehrimizdeki bu güzelliğe her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli programlarla katkı sağlıyoruz. Mevlana Meydanı’nda bu yıl da teravih namazları kılınıyor. Ramazan ayının başlangıcı ile birlikte Sultan Selim Camisi’nin restorasyonu tamamlanarak hizmete açılmış bulunuyor.. Kültürpark’taki Rahmet Akşamlarında her gün teravihten sonra Kur’an-ı Kerim tilavetleri, Mevlid-i Şerif icraları, ilahiler, kasideler ve sohbetlerle Ramazan-ı Şerif’in havasına uygun programlar yapılıyor. Paylaşma ve yardımlaşma ayında şehrimizin çeşitli kesimleri ile iftar programlarında bir araya geliyoruz.” dedi.

Ramazan ayı boyunca farklı birçok etkinliğe sahne olacak Konya şehir merkezinin yanı sıra ilçelerde de çeşitli programlar düzenleniyor. Bu etkinlikler kapsamında Akşehir’de Kaymakamlık ve Belediye tarafından şehit ve gazi aileleri için bir iftar programı gerçekleştirildi. Yemek sonrası yapılan duanın ardından bir konuşma yapan Akşehir Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce iftar için teşekkür ederek, “Bugün bir şehidimizi daha defnettik. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Bir başka iftar etkinliği de Seydişehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Hayırseverlerin de katkısıyla Milli İrade Meydanı’nda her gün 2 bin kişiye iftar yemeği veriliyor. Belediye Başkanı Mehmet Tutal, yaptığı açıklamada, Ramazan ayının birlik ve beraberlik anlamına geldiğini ifade ederek, iftar sofralarında vatandaşları buluşturduklarını belirtti. Hayırseverlerin katkılarıyla Ramazan süresince her gün iftar yemeği verileceğini vurgulayan Tutal, şunları kaydetti: “Bu ayda ihtiyaç sahibi, kimsesiz ailelerimize yardım elimizi uzatmaya devam ediyoruz. Mahallerimizde yemek yapamayacak durumdaki muhtaç ve ihtiyaç sahibi yaşlı vatandaşlarımızdan 800 kişiye evlerine sefer tasları vasıtasıyla yemeklerimiz dağıtılıyor.”

Beyşehir ilçesinde de Ramazan coşkusu, düzenlenen etkinliklerle yaşanıyor. Bu kapsamda Belediye tarafından Esentepe Mahallesi’nde düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve dualar edilmesiyle başladı. Duaların ardından Belediye Başkanı Murat Özaltun yaptığı konuşmada, Ramazan ayının paylaşma, birliktelik ve bir araya gelme ayı olduğunu söyledi. Özaltun, “Belediye olarak farklı mahallelerimizde iftar yemeği organize ediyoruz. Bugün de mahalle sakinlerimizle camimizin bahçesinde, böyle bir manevi atmosferde ilk kez bir araya geliyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA- Muhabirler: Rifat Yerlikaya, Abdullah Doğan, Bayram Uygun, Ramazan Koç, Enver Haykır, Abdülhamit Yaşar, Orhan Akkanat.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş