Konya Bilim Merkezi.. Dünyada bir benzeri yok..

Türkiye’nin ‘TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi’ olarak Konya’da faaliyet gösteren Bilim Merkezi faaliyetleriyle günden güne ziyaretçi sayısını artırıyor.

Planetaryumu, laboratuarları, gözlem kulesi, kütüphanesi ve sergi salonları ile geniş bir arazide yükselen Konya Bilim Merkezi Türkiye’ye örnek oluyor.

Konya Bilim Merkezi kurulurken Dünyadaki bilim merkezleri tek tek incelenmiş ve ABD’deki merkezleri örnek alınarak kuruldu. Fakat bu kapsamda yapılmış başka bir bilim merkezi dünyada ve Türkiye’de yok. Yani bu merkez model konumunda..

Bilim merkezleri, farklı yaş gruplarından farklı birikime sahip bireyleri bilimle buluşturarak, bilim ve teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılır bir hale getirmeyi ve bu kavramların önemini toplum gözünde artırmayı amaçlıyor.

Son yıllarda bilim-teknoloji konularında ciddi bir atılım içerisine giren Türkiye’de de bu amaç doğrultusunda bilim merkezlerinin sayısı hızla artıyor. Özellikle büyükşehir belediyeleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle birbiri ardına bilim merkezlerinin açılışını gerçekleştiriyor. Bunlardan en
dikkat çekicisi ise Konya’da bulunuyor.

Ülkemizde TÜBİTAK’ın desteğiyle açılan ilk bilim merkezi olma özelliğini elinde bulunduran Konya Bilim Merkezi, planetaryumu, laboratuvarları, gözlem kulesi, kütüphanesi ve sergi salonları ile 7’den 70’e birçok insana ışık tutuyor.

Birçok ilde büyükşehir belediyelerinin ve TÜBİTAK’ın desteği ile bilim merkezi çalışmaları başlamış durumda. Bu şehirlerarasında büyükşehir belediyelerinin desteği ile Bursa’da ve Eskişehir’de faal olarak çalışan bilim merkezleri bulunuyor. Fakat Konya Bilim Merkezi’nin diğerlerinden farkı TUBİTAK destekli ilk bilim merkezi olması.

Bilim merkezleri bilimsel çalışmaların yapıldığı yerler değil fakat ileride bu çalışmalar da gerçekleştirilip bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor. Dünyada 2 bin 400, Türkiye’de ise 40 bilim merkezi bulunuyor.

Birçok ilde büyükşehir belediyelerinin ve TÜBİTAK’ın desteği ile bilim merkezi çalışmaları başlamış durumda.

Dünyada 2 bin 400, Türkiye’de ise 40 bilim merkezi bulunuyor.

TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi 

Birçok ilde büyükşehir belediyelerinin ve TÜBİTAK’ın desteği ile bilim merkezi çalışmaları başlamış durumda.

Bu şehirlerarasında büyükşehir belediyelerinin desteği ile Bursa’da ve Eskişehir’de faal olarak çalışan bilim merkezleri bulunmakta.

Konya Bilim Merkezi’ne ilgi çok büyük

Konya Bilim Merkezi kurulurken dünyadaki bilim merkezleri tek tek incelenmiş ve ABD’deki bilim merkezleri örnek alınarak 2014 yılında faaliyete başlanmış. Fakat bu kapsamda yapılmış başka bir bilim merkezi dünyada ve Türkiye’de yok. Yani bu merkez model konumunda. Konya Bilim Merkezi’nin çatısı altında ise Planetaryum, gözlem kulesi, sergi alanları, laboratuvarlar, kütüphane ve çok sayıda sergi alanları yer alıyor.

Merkezde ‘Temel Adımlar Sergisi’ ile ziyaretçilere günlük hayatlarında karşılaştıkları olguların bilimsel arka planı gösteriliyor. Burada kullandığımız aletlerin çalışma prensiplerini ve hayatın içindeki bilimin görülmesini sağlayarak merak duygusu kazandırılıyor. ‘Vücudumuz ve Biz’ Sergisi ile insan vücudundaki sistemler, organ ve dokular sergileniyor. ‘Dünyamız ve Biz Sergisi’ ile yerkürenin oluşumu ve doğa oluşumları ile ilgili akla gelebilecek her şey sergileniyor.

Merkezde dikkat çeken bir yer olarak Planetaryurm’da ise uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantımıza girmesini sağlamayı ve uzayı eğlenceli hale getirerek yeni nesle sevdirmek isteniyor.

Konya Bilim Merkezi’nde ayrıca eğitim birimleri, konferans salonları, özel ilgi laboratuvarı ve atölyesi, bilim kütüphanesi okuma salonları ve açık hava bilim bahçesi de dikkat çeken alanlar arasında. Kütüphanesinde 100 bin kitap bulunan Merkezin gözlem evinde ise gece yıldızlar, gündüz de güneş gözlemlenebiliyor.

Burada merkezi gezen herkes kendisi için bir şeyler bulabiliyor. Yenilikçi ve özgüven sahibi bireylerin yetiştiği bir bilgi toplumunun oluşmasına katkıda bulunmak için 7’den 70’e her yaştan ziyaretçiyi etkileşimli sergiler, eğitim programları ve etkinlikler aracılığıyla eğlenceli bir ortamda bilim ve teknolojiyle buluşturmak amaçlanıyor. Ayrıca merkezin her noktasında engelli vatandaşların da buraları ziyaret edip faydalanabilmesi için kolaylıklar sağlanıyor.

Önemli bir cazibe merkezi

Konya Bilim Merkezi, Mevlana Müzesi’nden sonra ikinci cazibe merkezi olarak düşünülmüş. Sadece Konya’nın değil, İç Anadolu şehirlerinin, Mersin ve Adana’nın da çekim merkezi olabilecek şekilde düşünülerek hayata geçirilmiş.

Merkez, Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Sanayi Odası, Organize Sanayi Bölgesi ve Kültür Müdürlüğü ile Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluşturduğu bir şirket tarafından yönetiliyor.

Bu merkezi en fazla ziyaret edenler arasında öğretmenlerinin rehberliğinde ilkokul ve ortaokul öğrencileri geliyor.

Gruplar halinde merkezi gezen öğrenciler ve diğer ziyaretçilerle yaptığımız görüşmelerde onlar da bu tür girişimlerin sayısının arttırılmasını ve tüm yurttaki vatandaşların bu imkânlardan faydalanması gerektiğini söylüyorlar. Ziyaretçilerden öğrendiğimiz kadarıyla buraya gelip gezen birçok kişi arkadaş tavsiyesi üzerine geliyor.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş