Gevale Kalesi, Konya’nın geçmişini aydınlatacak..

“Geçmişi Helenistik döneme kadar giden Gevale Kalesi, Konya kentinin savunmasında kilit rol oynayan volkanik dağın zirvesinde yer almaktadır.”

“Anadolu Selçuklu döneminde sultanların av ve eğlence için uğradıkları bir sarayı da bulunan kale, Haçlı ve Bizans akınlarında Selçuklu sultanları tarafından kullanılmıştır.”

Konya kent merkezinin 7 kilometre batısında Takkeli Dağın zirvesinde yer alan Gevale Kalesinde 2012 yılından bu yana Selçuklu belediyesi, kültür bakanlığı, Konya müzeler müdürlüğü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi işbirliği ile kazılar hız kesmeden sürüyor. Kazılar kentin tarihine katkı sağlayacak bilgiler vermeye devam ediyor.

Konya silueti tekrar canlandırılıyor

Geçmişi Helenistik döneme kadar giden Gevale Kalesi, Konya kentinin savunmasında kilit rol oynayan volkanik dağın zirvesinde yer alıyor. 360 derecelik görüş alanı ile Konya savunmasının stratejik yeri olan kalenin büyük bir bölümü Bizans döneminde tamamlanmış. Anadolu Selçuklu döneminde sultanların av ve eğlence için uğradıkları bir sarayı da bulunan kale, Haçlı ve Bizans akınlarında Selçuklu sultanları tarafından kullanılmış. Fatih döneminde Karamanoğulları ile Osmanlı mücadelesinde önemli bir hedef haline gelen kale, Konya’nın fethi sonrasında Gedik Ahmet Paşa tarafından yıktırılmıştır.

Böylece Anadolu ortasında Selçuklunun mirası olarak takdim edilen yapılardan en önemlisi bertaraf edilmiştir. Kaledeki küçük buluntular dışında henüz ayakta olan mimari kalıntılar mevcuttur. Bunların başında ise su duvarları geliyor. Kalıntılardan hareketle surların tamamı ayağa kaldırıldığı zaman Matrakçı Nasuh’un minyatürüne yansıyan Konya silueti tekrar canlanmış olacak.

Gevale kazısı Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü başkanı Prof.Dr.Ahmet Çaycı başkanlığında yürütülüyor.

Çaycı, “2012 yılında yüzey çalışmaları ile başlayıp 4 yıldan bu yana kazı çalışmaları ile devam ediyor. 2014 yılında yapılan kazılarda tapınak bölgesi çeşitli kaya oyma mekânlar ve bazı sarnıçlar ortaya çıkarıldı. 2014 yılında zirveye çıkıldı ve burada çeşitli mekânlar elde
edildi ” dedi.

Yapılan kazı çalışmaları sırasında beylikler, Selçuklu, Bizans ve Roma Dönemine kadar giden küçük buluntular elde edildi.

Bunlar arasında çok sayıda sikke, kitabe parçaları, Selçuklu seramiği, süzgeç kapları, bol miktarda madeni eser bulduklarını dile getiren Çaycı, çalışmaların başladığı ilk günden bu yana önemli mesafe kat edildiğini, altmışın üzerinde sarnıç ve bir adette tapınağı bulduklarını söyledi

Kale Turistlere Açılacak

Çaycı, sözlerine devamla, “Gevale Kalesinin Konya’ya turistik anlamda kazandırılması için küçük çaplı restorasyon çalışmaları
devam ettirilmektedir. Kazı ve restorasyon çalışmaları bittikten sonra buranın Konya turizmine önemli katkı sağlayacağını söyledi.

Kazı çalışmaları sonunda saha yerli ve yabancı turistlere açılarak Konya’nın tarihi çehresi gezilebilecek hale getirilecektir.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş