Alt yapı yetersizliği,Türk futbolunun en önemli sorunu..

  Ülkemizde spor denilince akla gelen ilk branştır futbol. 7 den 70’e herkesin takip ettiği, iş yerlerinde, kahvehanelerde, okullarda, kısacası neredeyse her yerde en çok konuşulan konudur futbol..

Türk futbolu bugün Avrupa’nın önde gelen futbol ülkelerinden biri. Bunun da etkisiyle birçok coşkulu taraftar, Türk futbolunu güzelleştiren gençler, çocuklar bu spora gönülden bağlı..

Türk sporunun kanayan yarası olan alt yapı sorunu, futbolun belki de en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Konuyla ilgili görüştüğümüz antrenör ve oyuncular da bu müzmin sorunun altını çiziyor ve ekliyor: “Türk futbolunun kuşkusuz en büyük sorunu: Alt yapı.”

Ülke futbolunun geleceği doğal olarak gençlere bağlı. Bugün ne yazık ki futbolun yakından takip edildiği, sevildiği önemli futbol ülkelerinden olan Türkiye’de, altyapı çalışmaları futbola olan yakın ilgiye rağmen yeterli seviyede değil.

Ülkemizden, dünya futboluna kazandırılan sporcu sayısı bir elin parmağı kadar. Bunun da en büyük sebebi olarak alt yapıya yeteri kadar önem verilmemesi ve genç oyunculara gerektiği kadar şans tanınmaması olarak gösteriliyor.

Spor medyasında ve kamuoyunda sık sık gündeme gelen bu konu, mevcut yabancı kuralıyla da bu dönemde tekrar yoğun olarak tartışılmaya başlandı.

Alt yapı denildiği zaman akıllara gelen konuların başında ise antrenör ve alt yapı oyuncuları geliyor. Bundan dolayı -Altay Spor Kulübü’nün Konya’daki pilot takımı Yıldırım Spor’un altyapı antrenörlerinden Hakan Karayanız ve Konyaspor U-19 Antrenörü Hakan Yavuz’un futbolda alt yapı konusuna ilişkin görüşlerini aldık.

Sorularımızı ilk önce Yıldırım Spor’un altyapı antrenörlerinden Hakan Karayanız ‘a yönelttik..

Türk Futbolunda altyapıya verilen önemi yeterli buluyor musunuz? Sizce bu anlamda tesisleşmeler yeterli mi?

Maalesef altyapıya yeterli önem verildiğini düşünmüyorum. Altyapının desteklenmesi gerekiyor. Bunun için önce bilinçli antrenörler lazım.Türk futbolunda çok sayıda antrenör var ama bilinçli antrenör var mı sorgulanması gerekiyor. Ciddiyetin, disiplinin ne olduğunu, sevginin ne olduğunu bilen antrenörler yetiştirmeliyiz. Bu yüzden önce disiplinli, iyi eğitimli, bilgili olunmalı. İkinci sorunuza gelirsek, tesisleşme yeterli mi? Bence hayır. Bir sporcu tesise girdiği zaman bütün malzemelerin olmasını ister. Dışarıda hiçbir şey aramaması gerekir. Eğitiminden tutun antrenmanına kadar ama bizde maalesef böyle değil.

Yetenekli futbolcular takip edilebiliyor mu?

Yetenekli oyuncuları görüp de takip edemeyen antrenörlerimiz, hatta kulüplerimiz var. Bu da Türk futbolunun kanayan yarası ahbap–çavuş ilişkilerinden kaynaklı. Ben bunun üstünde çok duruyorum. Hoca, sporcu, okul ve aile arasında iyi bir koordinasyon oluşmalıdır. Bunun dışında da sporcuların beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir.

Peki, hocam Türk futbolunun gelişmesi için ne gibi yatırımlar yapılmalıdır?

Gerçekten bu işi seven birileri gelirse emin olun o zaman maddiyat ortadan kalkar. Sporu seven ve bu işi gönül veren insanlar olursa maddiyat ikinci plana atılır ve vananın ağzı açılır. Zaten Türk futbolunun hali ortada maalesef geriye gidiyoruz.

Yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben yabancı kuralında bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Ancak genç yeteneklerin daha çok futbolda yer alabilmeleri için her profesyonel kulübün bir pilot takımının olması gerektiğini düşünüyorum.

Hocalık felsefeniz nedir?

Oyuncularını futbola adapte etmek, oyunculara rekabetin ne olduğunu benimsetmek ve sporun kardeşliktir ilkelerinden vazgeçmiyoruz. Bu iş, futbolu sevenlerin işi, birbirlerini kollayanların, arka çıkanların işi değil.

Konuyla ilgili olarak ilk görüştüğümüz diğer  isim de  Konyaspor U-19 antrenörü Hakan Yavuz oldu..

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Beden eğitimi öğretmeni ve futbol antrenörüyüm. 12–32 yaşları arasında olmak üzere 20 yıl aktif futbol oynadım.

Peki, hocam neden futbol?

Küçüklüğümden beri bu sporu seviyorum.En popüler spor hep futboldu.

Size göre futbola kaç yaşında başlamak gerekiyor?

Ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuçlar elde ediliyor. Bakıldığında genel olarak 6 yaşında başlanıyor futbola.

Bir futbol kulübünde ortalama kaç tane antrenör görev yapıyor?

Profesyonel düzeydeki bir kulüpte 10 antrenör bulunuyor artık. Alt yapıda ise her kategoride antrenör olmalı bence.

Aile, okul ve kulüp arasında ahengin kurulması ve korunması hususunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Aileler ile veli toplantıları yapıyoruz. Okul idareleri ve beden eğitimi öğretmenleriyle görüşmeler yapıyoruz. En az iki haftada bir sporcularımızın aileleri ve öğretmenleriyle görüşmeye çalışıyoruz.

Futbolcularınızın konsantrasyonunu sürekli kılmak için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Farklı antrenmanlar yaparak ve bütün oyuncularımıza şans vererek kendilerini geliştirmelerini sağlıyoruz

Futbolcularınızın gündelik yaşantıları di-sipline etmek için özel çalışmalarınız oluyor mu?

Tabi ki oluyor. Bu çocuklar hepimizin, ülkemizin çocukları, geleceklerimiz. Onları kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya ve daima ahlaklı bir insan olmaları konusunda uyarıyor ve kontrol altında tutuyoruz.

Türk futbolunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Çok çalışmamız gerekiyor.

Bugünkü Dünyanın önde gelen futbol ülkelerine baktığınızda, ülkemizdeki futbol altyapı çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Avrupa’da alt yapı çalışmaları üst düzey durumda. Türkiye ise maalesef çok geride kaldı. Yetenekli oyunculara sahibiz ama tesisleşme ve imkânlar anlamında gerideyiz.

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş