Akınsoft’un hedefi robot fabrikası kurmak..

Türkiye,  ekonomik gelişimine paralel olarak teknolojide de iddialı bir konuma gelmek için yatırımlarını sürdürüyor. Gerek devlet ve gerekse de özel sektör tarafından yapılan bu yatırımlar geleceğe ışık tutuyor. Konya’da faaliyet gösteren Akınsoft firması da yatırımlarıyla geleceğin teknolojik alt yapısını oluşturuyor. Firmanın en büyük hedefi ise robot fabrikası kurmak!

Günümüz dünyasında toplumların ekonomik kalkınmasını ve toplumsal refah düzeylerini belirleyen en önemli etken olarak teknolojik gelişme ve bilimsel alanlardaki ilerlemeler gösteriliyor. Amerika Birleşik Devletleri gibi ileri teknoloji üretip satabilen ülkeler dünya siyasetinde de daha etkin bir rol üstleniyor. Gelişmekte olan ülkeler ise bilim ve teknoloji ile dünya siyasetinde etkin olabilmek için yatırımlarını hızlandırıyor. Son dönemde ekonomik anlamda büyük bir gelişim trendi yakalayan Türkiye’de de teknoloji noktasında yapılan yatırımlar bütün dünya tarafından dikkatle izleniyor. Gerek devlet ve gerekse de özel sektör tarafından yapılan bu yatırımlar geleceğe ışık tutuyor. Konya’da faaliyet gösteren Akınsoft firması da yatırımlarıyla geleceğin Türkiye’sinin inşasında önemli bir görev üstleniyor. Firma,dünyada robotik teknolojiler üzerine açılmış ilk ve tek robot fabrikasını kurmayı amaçlıyor.

Akınsoft geleceğin teknolojik alt yapısını oluşturuyor

Günümüz koşullarında teknoloji dünya üzerindeki bütün ülkeler ve milletler için en önemli unsur kabul ediliyor. Öyle ki şu an teknolojik açıdan önde olan ülkeler dünya siyaseti üzerinde daha etkin bir konuma oturuyor. Sanayi çağıyla başlayan bu değişim ve gelişime ayak uydurmayı başaran ülkeler teknolojik olarak bugün dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında sayılıyor. Amerika, Japonya, Çin gibi ekonomik açıdan zengin ülkelerde bu zenginliklerini teknolojiyi üretip başka ülkelere satmalarına borçlu olduklarını dünya medyasından kolaylıkla öğrenebiliyoruz.

Türkiye bir G20 ülkesi olarak henüz teknolojik ve ekonomik açıdan gelişmekte olan ülkeler arasında sayılıyor. Yani kendi ürettiği teknolojisi ile ayakta durabilmeyi başarabilen ülkeler arasında. Teknoloji deyince akla makinalar ve elbette robotik teknolojiler geliyor. Türkiye’nin teknolojik açıdan ilerlemesi için uzun yıllardan beridir hizmet veren Akınsoft firması da 2015 yılının Aralık ayında robot fabrikası kurmak için kolları sıvayıp fabrikanın temellerini attı. Aslında bir yazılım şirketi olan bu kurum uzun yıllardan beri birçok farklı şirket için yazılım üretip pazarlıyor. Fakat ülkemizin tarım toplumundan sıyrılıp bilgi toplumuna yönelmesi, sanayileşmesinin çok geç kalınmış bir olgu olduğunu düşündükleri için Firma, son yıllarda birçok robot tasarlayıp seri üretim bandında robotların yerini almalarını sağlamak için büyük bir özveriyle çalıştıklarını söylüyor.

Yakın zamanda teknolojinin ne denli önemli bir unsur olduğunun daha iyi anlaşıldığını söyleyen Akınsoft’un Kurucusu Özgür Akın “28 yıllık vizyonumuz arasında yer alan robotik çalışmalar bir devrim niteliğindedir. Türkiye ve dünya da robotik teknolojiler üzerine açılmış ilk ve tek robot fabrikasını kurmak bizim ve tüm dünya için bir milattır” diyor.

İnsansı robotları insan hareketlerini, duyularını, algılarını, kısacası insanın yapabildiği tüm işlevleri taklit edebilen makinalar olarak tarif eden Akın “Bu doğrultuda üretilen robotlar dünyanın neresinde olursa olsun işlevleri açısından birbirine benzeyecektir. Lakin bu makineler; üretildiği metot, üretim sahası, mühendislik projesi, görünümü, kullanılan mekanizmaları, hatta kültürel etkenlere göre değişkenlikler gösterecektir” ifadesinde bulunuyor.

Akın,  robotik teknolojilerinde tüm aksanlarıyla kendi materyalleri üzerinden üretime geçme prensibini önemsediklerini ve çalışmalarını bu doğrultuda ilerleterek robotlarda kullandıkları yazılımlarında yine Akınsoft mühendisleri tarafından geliştirildiğini belirtiyor. Türkiye’de robotik bir fabrika kurmak gibi riskli bir işe girmekteki amaçlarından birinin de Türkiye’nin dünya üzerindeki teknoloji pastasında daha büyük pay almasını sağlamak olduğunu kaydeden Akın, gerçek anlamda özgürlüğün yüksek teknolojilere yatırımdan geçtiğini şu sözlerle ifade ediyor: “Ekonomileri güçlü temeller üzerinde yükselen söz sahibi ülkelere baktığımızda, teknoloji alt yapılarının etkili rol oynadığını görmekteyiz. Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak, köle olmaya mahkûmdur. Sözümüzü kendimize ilke edinerek bu yolda ülkemizde farkındalığı arttırmak adına hareket ediyoruz.”

“Tek ses olmanın zamanı geldi”

Robotik teknolojiler alanında yurt dışında Türkiye’yi tüketen bir ulus imajından ve dışa bağımlılıktan kurtarmak üzere bu misyonu kendilerine görev kabul ettiklerini söyleyen Akın, birlik ve beraberlik olmanın önemini şu şekilde ifade ediyor: “Gerek ulusal gerekse uluslararası medyadan aldığımız geri bildirimler, bize doğru yolda olduğumuzu göstermekte. Bu aynı zamanda tüm yüksek teknoloji severlere bir çağrıdır. 22 senedir ülkemizde yüksek teknoloji üretiyoruz, gelin birlik olalım, küçük kurabiyeler için değil büyük pastalar için birleşelim. Gelin bir yürek olalım, Türkiye’nin vizyonuyum diyen herkese sesleniyorum. Tek ses olmanın zamanı geldi. Dünyada robotik teknolojileri kaçırmamak bizim elimizde. Bilim için, insanlık için, daha refah günler için birleşelim. Yüksek teknolojinin gücümüz olduğu bir toplum için birleşelim. Tüm bilim insanlarına ve bilim meraklılarına saygılar, selamlar.”

 

Yorum yapabilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız gerekmektedir. Giriş